Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
78* Daniel Richards Balgownie Cricket Club 3rd Grade3 1 Port Kembla Cricket Club
77 Cooper Tym Balgownie Cricket Club 2nd Grade3 1 Port Kembla Cricket Club
74 Oliver Needham Keira Cricket Club U14A Combined1 1 Wests Illawarra Cricket Club
69 Daniel Buffoni Wollongong District Cricket Club 3rd Grade3 1 Keira Cricket Club
69 Michael Bryant Wollongong District Cricket Club 4th Grade3 1 University of Wollongong Cricket Club
67* Matthew Cattell Wollongong District Cricket Club 4th Grade3 1 Dapto Cricket Club
67 Jake Monie Kookas Cricket Club U14A Combined1 1 Oak Flats Rats Cricket Club
65 Shane Plumridge Northern Districts Cricket Club 4th Grade3 1 Wests Illawarra Cricket Club
64* Peter G Armstrong Northern Districts Cricket Club 4th Grade3 1 Wests Illawarra Cricket Club
63 Robert Le Febvre Keira Cricket Club 3rd Grade3 1 Wollongong District Cricket Club
63 Michael R Piela Wests Illawarra Cricket Club U16A Combined1 1 Kiama Cavaliers Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/17 Steve Jancetic University of Wollongong Cricket Club 3rd Grade3 1 Corrimal Cricket Club
6/19 Joshua J Riley Northern Districts Cricket Club 4th Grade3 1 Corrimal Cricket Club
6/29 Jared C Eyb Wests Illawarra Cricket Club U16A Combined1 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
5/12 Lachie Mcleish Northern Districts Cricket Club Stage 1-Level 2 (U11)2 1 Keira Cricket Club
5/19 Nate Hosking Wests Illawarra Cricket Club Stage 1-Level 2 (U11)2 1 Northern Districts Cricket Club
5/21 Noah Jackman Oak Flats Rats Cricket Club U14A Combined1 1 Kookas Cricket Club
5/21 Febin Alias University of Wollongong Cricket Club 4th Grade3 1 Wollongong District Cricket Club
5/31 Karthik Velkuru University of Wollongong Cricket Club 2nd Grade3 1 Wests Illawarra Cricket Club
5/50 Troy Coleman Keira Cricket Club 1st Grade3 1 Wollongong District Cricket Club
4/11 Hunter Ockenden Shellharbour City Cricket Club U14A Combined1 1 Albion Park Cricket Club
4/11 Aiden L Phillips Wests Illawarra Cricket Club U16B Combined1 1 Gerringong Cricket Club
4/13 Peter L Head Wollongong District Cricket Club 4th Grade3 1 University of Wollongong Cricket Club
4/15 Kobe Ross Albion Park Cricket Club U16A Combined1 1 Shellharbour City Cricket Club
4/16 Brett Morris Helensburgh Cricket Club Inc. 2nd Grade3 1 Corrimal Cricket Club
4/17 Jamie A Phillipson Northern Districts Cricket Club 2nd Grade3 1 Dapto Cricket Club
4/18 Lachlan Paton Kiama Cavaliers Cricket Club U16A Combined1 1 Wests Illawarra Cricket Club
4/22 Neil Ryan Helensburgh Cricket Club Inc. 1st Grade3 1 Corrimal Cricket Club
4/22 David W Wood Wollongong District Cricket Club 1st Grade3 1 Keira Cricket Club
4/22 Shane Brown Balgownie Cricket Club 3rd Grade3 1 Port Kembla Cricket Club
4/29 Jonathon Dale Keira Cricket Club 4th Grade3 1 University of Wollongong Cricket Club
4/34 Cooper Tym Balgownie Cricket Club 2nd Grade3 1 Port Kembla Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
41 Campbell Wearing Balgownie Cricket Club U14B Combined2 1 Northern Districts Cricket Club
220Harrison T Orton Dapto Cricket Club Stage 2-Level 2 (U12)2 1 Northern Districts Cricket Club
121Andrew Page University of Wollongong Cricket Club 1st Grade3 1 Wests Illawarra Cricket Club
30 Chris Parkes Keira Cricket Club 3rd Grade3 1 Wollongong District Cricket Club
30 Luke Boatswain Keira Cricket Club 3rd Grade3 1 Wollongong District Cricket Club
30 Jack W Jones Wests Illawarra Cricket Club U16A Combined1 1 Kiama Cavaliers Cricket Club
30 David T Potts Wests Illawarra Cricket Club 2nd Grade3 1 University of Wollongong Cricket Club
30 Sreenu Jennepalli Wests Illawarra Cricket Club 4th Grade3 1 Northern Districts Cricket Club
30 Duncan Maddinson Wollongong District Cricket Club 1st Grade3 1 Keira Cricket Club
30 Dave Birkin Dapto Cricket Club 4th Grade3 1 Wollongong District Cricket Club
30 Fletcher Shilson-Josling University of Wollongong Cricket Club 3rd Grade3 1 Wests Illawarra Cricket Club
30 Jake Osborne Corrimal Cricket Club 1st Grade3 1 Helensburgh Cricket Club Inc.
300Beau Sergeant Wests Illawarra Cricket Club Stage 1-Level 2 (U11)2 1 Northern Districts Cricket Club
201Richard Cohen Balgownie Cricket Club 3rd Grade3 1 Port Kembla Cricket Club
201William Papakosmas Balgownie Cricket Club U14B Combined2 1 Wests Illawarra Cricket Club
21 Liam A Mikleus Wests Illawarra Cricket Club 2nd Grade3 1 University of Wollongong Cricket Club
102Harry E Hobson Northern Districts Cricket Club U16A Combined1 1 Dapto Cricket Club
12 Peter Orlowski Corrimal Cricket Club 4th Grade3 1 Northern Districts Cricket Club
120Arlan Grose Northern Districts Cricket Club Stage 1-Level 2 (U11)2 1 Wests Illawarra Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
9/250 Wollongong 3rd Grade3 1 Keira
5/228 Northern Districts Gold 4th Grade3 1 Wests Illawarra
6/222 Keira U14A Combined1 1 Wests Illawarra
9/221 Wests Illawarra U14A Combined1 1 Keira
10/220 Shellharbour/Kiama U14A Combined1 1 Albion Park
7/205 Wests Illawarra 1st Grade3 1 University
8/203 Kookas U14A Combined1 1 Oak Flats
4/194 Wollongong Black 4th Grade3 1 University White
10/183 Balgownie 2nd Grade3 1 Port Kembla
5/180 Northern Districts White Stage 2-Level 2 (U12)2 1 Dapto

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
163* BA Millwood-D Wilmott Dapto 4th Grade3 1 Wollongong Maroon
130* D Richards-B Cox Balgownie 3rd Grade3 1 Port Kembla
111 M Hearn-S Thompson University 1st Grade3 1 Wests Illawarra
99 R Everett-R Le Febvre Keira 3rd Grade3 1 Wollongong
93 R Cattle-M Garnero Keira U16A Combined1 1 Corrimal
93 T Dutton-M Bryant Wollongong Black 4th Grade3 1 University White
91 KR Burton-BJ Abela Wests Illawarra U14A Combined1 1 Keira
91 S Plumridge-MJ Benstead Northern Districts Gold 4th Grade3 1 Wests Illawarra
90 RE Marsh-R Murphy Northern Districts 1st Grade3 1 Dapto
89 MR Piela-LC Jennepalli Wests Illawarra U16A Combined1 1 Kiama