Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
128* Andrew Page University of Wollongong Cricket Club 1st Grade10 1 Dapto Cricket Club
106* Imtiaz Ahmed University of Wollongong Cricket Club 4th Grade10 1 Corrimal Cricket Club
100* Joel Nolan Northern Districts Cricket Club U14A Combined6 1 Oak Flats Rats Cricket Club
79 Fletcher Shilson-Josling University of Wollongong Cricket Club 2nd Grade10 1 Dapto Cricket Club
74 Hayden J McCrae Helensburgh Cricket Club Inc. 1st Grade10 1 Corrimal Cricket Club
73 Bailey J Abela Wests Illawarra Cricket Club U14A Combined6 1 Albion Park Cricket Club
73 Ramim Islam University of Wollongong Cricket Club 4th Grade10 1 Corrimal Cricket Club
71 Eddie Marning Keira Cricket Club U16A Combined6 1 Dapto Cricket Club
68 David Kampers University of Wollongong Cricket Club 4th Grade10 1 Corrimal Cricket Club
65* Murray Kennedy Northern Districts Cricket Club 3rd Grade10 1 Wests Illawarra Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/20 Aaron J Stephens Port Kembla Cricket Club 3rd Grade10 1 University of Wollongong Cricket Club
6/25 Muhammad Bilal Asif Wollongong District Cricket Club 2nd Grade10 1 Wests Illawarra Cricket Club
5/10 Ethan T Eyb Wests Illawarra Cricket Club U16A Combined6 1 Northern Districts Cricket Club
5/12 Rhys Voysey University of Wollongong Cricket Club 1st Grade T20SF 1 Helensburgh Cricket Club Inc.
5/18 Shardul N Mhatre University of Wollongong Cricket Club 4th Grade10 1 Corrimal Cricket Club
5/30 Mitchell Dalley University of Wollongong Cricket Club 3rd Grade10 1 Dapto Cricket Club
5/35 Truman Driscoll Wollongong District Cricket Club 4th Grade10 1 University of Wollongong Cricket Club
4/2 Murray Dribbus Northern Districts Cricket Club 4th Grade10 1 Dapto Cricket Club
4/5 Hunter Ockenden Shellharbour City Cricket Club U14A Combined6 1 Helensburgh Cricket Club Inc.
4/11 Shiven Chaturvedi University of Wollongong Cricket Club 1st Grade T20SF 1 Helensburgh Cricket Club Inc.
4/14 Keegan Jenkins Keira Cricket Club 3rd Grade10 1 Balgownie Cricket Club
4/15 Lachlan M Coughlan-Ryan Wests Illawarra Cricket Club 3rd Grade T20SF 1 Northern Districts Cricket Club
4/16 Babar Maqbool University of Wollongong Cricket Club 4th Grade10 1 Wests Illawarra Cricket Club
4/18 Shannon O'Donnell Dapto Cricket Club 2nd Grade T20SF 1 Wollongong District Cricket Club
4/21 Leland Yeo University of Wollongong Cricket Club 3rd Grade10 1 Port Kembla Cricket Club
4/27 David Nawauwi Wollongong District Cricket Club 4th Grade10 1 Keira Cricket Club
4/28 Udara Jayasundara Wests Illawarra Cricket Club 1st Grade10 1 Wollongong District Cricket Club
4/30 Richard Piper Keira Cricket Club 3rd Grade T20SF 1 University of Wollongong Cricket Club
4/33 Lewis P Smith Corrimal Cricket Club 1st Grade10 1 Helensburgh Cricket Club Inc.
4/39 Jamie A Phillipson Northern Districts Cricket Club 2nd Grade10 1 Balgownie Cricket Club
4/41 Kyle Connor Keira Cricket Club 1st Grade10 1 Port Kembla Cricket Club

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Aaron J Stephens Port Kembla Cricket Club 3rd Grade10 1 University of Wollongong Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
301Jason J Kriss Wests Illawarra Cricket Club 3rd Grade T20SF 1 Northern Districts Cricket Club
202Patrick P Rees Northern Districts Cricket Club 2nd Grade10 1 Balgownie Cricket Club
30 Rhys E Marsh Northern Districts Cricket Club 1st Grade10 1 Balgownie Cricket Club
30 Luke Hunter Keira Cricket Club 1st Grade10 1 Port Kembla Cricket Club
30 Paul Batten Northern Districts Cricket Club 4th Grade10 1 Keira Cricket Club
300Jonty T Clifford Wests Illawarra Cricket Club U16A Combined6 1 Northern Districts Cricket Club
21 Elijah Hurley Wollongong District Cricket Club U16B Combined6 1 Helensburgh Cricket Club Inc.

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
8/290 University 1st Grade10 1 Dapto
8/285 University 2nd Grade10 1 Dapto
7/284 Northern Districts U14A Combined6 1 Oak Flats
6/279 University Red 4th Grade10 1 Corrimal
2/239 Wollongong U16A Combined6 1 Corrimal
7/227 Keira U14A Combined6 1 Dapto
9/218 University Gold 4th Grade10 1 Wollongong Maroon
10/217 Wollongong Maroon 4th Grade10 1 University Gold
7/200 Wests Illawarra U14A Combined6 1 Albion Park
4/188 University Grey 3rd Grade10 1 Dapto

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
1117 M Stokes-K Harris Wollongong Black 4th Grade T20SF 1 University White
160 J Nolan-MW Broadhead Northern Districts U14A Combined6 1 Oak Flats
105 R Cattle-T Rodwell Keira U14A Combined6 1 Dapto
97* GA Newman-U Jayasundara Wests Illawarra 1st Grade10 1 Wollongong
89 LM Coughlan-Ryan-BI Morrison Wests Illawarra 3rd Grade10 1 Northern Districts
76* R Groves-R Groves Keira 3rd Grade10 1 Balgownie
73 JP Chappell-S Thompson University 1st Grade10 1 Dapto
72 M Bryant-D Bryant Wollongong Black 4th Grade T20SF 1 University White
70 S Inakollu-T Driscoll Wollongong Maroon 4th Grade10 1 University Gold
66 M Kennedy-HB Williams Northern Districts 3rd Grade10 1 Wests Illawarra

Partners